ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 22-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումային:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են երկու պետությունների խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, այս համատեքստում ընդգծել արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի դերը՝ որպես խորհրդարանական դիվանագիտության համակարգող օղակի:
Անդրադառնալով ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին՝ Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հարաբերությունները գործընկեր պետություների հետ կառուցում է՝ հիմնվելով փոխադարձության սկզբունքի վրա:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ հանձնաժողովի օրակարգային առաջնահերթություններին վերաբերող հարցեր, կարեւորել առավել ակտիվ խորհրդարանական դիվանագիտության իրացումը՝ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ շփումների ակտիվացման եւ համագործակցության խորացման միջոցով:
Քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին վերաբերող հարցեր. հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել համաձայնագրի արագ վավերացման կապակցությամբ:

22 февраля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Йоханнеса Дауму.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность развития парламентских отношений двух государств, в этом контексте выделив роль внешнеполитической комиссии как координирующего звена парламентской дипломатии.
Касаясь приоритетов внешней политики Армении, Р.Рубинян отметил, что РА строит свои отношения со странами-партнерами на основе принципа взаимности.
Собеседники также обсудили первоочередные вопросы повестки дня комиссии, особо отметив реализацию более активной парламентской дипломатии путем активизации контактов и углубления сотрудничества между парламентами двух стран.
Обсуждены также вопросы, связанные с процессом ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС – председатель   комиссии выразил надежду на скорейшую ратификацию документа.